Akcja Dziewczyny do ścisłych!

Fizyka medyczna, a może fizyka gier komputerowych i robotów albo technologie internetowe i mobile czy matematyka finansowa – takie kierunki kształcenia  mają do wyboru studenci Uniwersytetu w Białymstoku.

Po raz pierwszy Uniwersytet w Białymstoku przystąpił do akcji Dziewczyny do ścisłych! To kampania organizowana przez Fundację Edukacyjna Perspektywy w całym kraju w dn. 22 kwietnia 2021. Obok akcji  Dziewczyny na politechniki! to pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu w programie wzięło udział ponad 200 000 maturzystek. I w tym roku, pomimo pandemii, ponad 20 uczelni postanowiło wspólnie zachęcać do studiowania kierunków ścisłych i inżynierskich. Obok UwB w tegorocznej kampanii uczestniczą: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski.

Dziewczyny na UwB

Swoje studia i specjalności 22 kwietnia prezentować będą trzy jednostki UwB: Wydział Fizyki, Wydział Matematyki i Instytut Informatyki. Warto podkreślić, że kampania nie jest skierowana tylko do dziewczyn, choć to dziewczyny często obawiają się matematyki, fizyki czy informatyki.

KIERUNKI PRZYSZŁOŚCI

W tym roku kampanie Dziewczyny do ścisłych! oraz  Dziewczyny na Politechniki! Odbywają się pod hasłem „Kierunki przyszłości”. Wydarzenie z powodu pandemii odbywać się będzie online na platformie eventowej Grip. Rozpocznie się w południe (godz. 12:00) i potrwa do godz. 17:00. Prowadzone będzie na scenie głównej i w kilku wydzielonych strefach. Można będzie spotkać dziewczyny studiujące na kierunkach ścisłych w panelu Kierunki przyszłości oraz Kierunkowskaz kariery. Polecamy rozmowę z Weroniką Żebrowską studiującą matematykę finansową na UwB oraz Martą Orzechowską, absolwentką fizyki medycznej, teraz doktorantką.

 

Od zawsze interesował mnie otaczający świat, dlatego też, aby zrozumieć rządzące nim zjawiska, wybrałam fizykę. Moja praca licencjacka opierała się na maszynach CNC, czyli obrabiarkach sterowanych numerycznie takich jak frezarki czy drukarki 3D. Chciałabym móc kiedyś również wykorzystać zdobytą na studiach wiedzę do tworzenia grafiki w grach komputerowych tak, aby były one jak najbardziej realistyczne – opowiada Karolina Sidorczuk, studiująca fizykę gier komputerowych i robotów, pasjonatka gier komputerowych. To ona wystąpi w strefie Kierunkowskaz kariery, obok Agnieszki Kurel – studiującej technologie internetowe i mobilne.

Karolinę Sidorczuk spotkacie też w strefie mentoringu, gdzie opowie jak studiuje się na UwB. Mentoring zone to przestrzeń także Karoliny Wojciechowicz, do niedawna studentki matematyki finansowej, która postanowiła zostać na UwB: Kierunek matematyka wybrałam, gdyż zawsze interesował mnie ten przedmiot. Matematyka uczy analitycznego myślenia, przez co absolwenci tego kierunku są pożądani na rynku pracy.

 

WARSZTATY Z UwB

Zapraszamy też na warsztaty: Kompetencje przyszłości i planowanie kariery – tu dowiesz się czego i jak najlepiej uczyć się już dziś, aby mieć dobry start zawodowy i perspektywy rozwoju. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Warsztaty poprowadzi Marcelina Wojno – szefowa Biura Karier UwB (w godz. 12-13:00).

I ważna informacja dla nauczycieli: Akademia Edukatorów – tam w godz. 14:30 – 15:10 dr Anna Rybak pokaże jak odkrywać z uczniami matematykę poprzez działania i eksperymenty. Tu także wymagana rejestracja. Uwaga Nauczycielu: trzeba przygotować się do warsztatów: konieczne – jabłko, nóż, kawałek wstążki o szerokości ok. 3-4 cm i długości ok. 20 cm, pasek papieru o podobnych wymiarach.

Szukajcie UwB podczas wydarzenia 22 kwietnia 2021 r. – Dziewczyny do ścisłych! Dziewczyny na Politechniki! – https://online.dziewczynynapolitechniki.pl/

Warto dodać, że zapraszamy maturzystów na specjalny wirtualny spacer po nowoczesnym kampusie UwB, gdzie nie tylko dziewczyny mogą studiować kierunki ścisłe.

Rejestracja na wydarzenie Dziewczyny do ścisłych! Dziewczyny na politechniki! https://online.dziewczynynapolitechniki.pl/