DZIEŃ DLA ZDROWIA

  • Post author:
  • Post category:Bez kategorii

11 października obchodziliśmy w naszym liceum „DZIEŃ DLA ZDROWIA”. To wyjątkowa akcja, którą przygotowały nauczycielki biologii: mgr Tatiana Pogorzelska i mgr Magdalena Zdrodowska oraz młodzież naszego VLO. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na zagrożenia chorób cywilizacyjnych wynikających z braku ruchu, niewłaściwej diety i zażywania szkodliwych substancji.

W tym dniu  mogliśmy degustować zdrowe przekąski, soki, sałatki i ciasta przygotowane przez uczniów, którzy wywiązali się z zadania na medal. To dzięki nim impreza nabrała  „smaków i kolorów” i powstało „zdrowe” zamieszanie na korytarzach szkoły.

Odbyły się też prelekcje i prezentacje, które przeprowadzili zaproszeni do szkoły goście. Uczniowie wysłuchali min. prelekcji Pani Anny Sokół, pielęgniarki z Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej w Białymstoku, na temat szkodliwości palenia papierosów oraz mieli okazję porozmawiać o skutkach tego nałogu. Chętni mogli też dokonać pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Natomiast pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Białymstoku przeprowadzili wśród młodzieży pogadanki oraz konkurs Wiedzy o Zdrowiu. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody.

Gościliśmy również funkcjonariuszkę Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, Panią sierż. szt. Martynę Kamińską, która podzieliła się wiedzą z własnej pracy oraz przedstawiła prezentację uświadamiającą młodzieży groźne niebezpieczeństwa wynikające z przyjmowania środków psychoaktywnych, np. dopalaczy, narkotyków i alkoholu oraz zaprezentowała skutki prawne ich zażywania.

Uczniowie  obejrzeli też  pokaz treningu  oraz walki mistrza świata w taekwondo, Białostoczanina, Pana Mateusza Dederko oraz mogli zadać mu wiele nurtujących pytań na temat uprawiania sportu.

Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości oraz dziękujemy osobom, które pomogły w organizację tej akcji. Szczególne podziękowania składamy Panu mgr Zdzisławowi Gubale za pomoc techniczną. Mamy nadzieje, że dzięki niej udało się przekazać cenne informacje o zdrowym stylu życia.

W tym dniu wspieraliśmy też naszą działalność charytatywną dla chorych na nowotwory dzieci z Białostockiego Hospicjum – „Pola Nadziei”. Wszystkim,którzy podzielili się finansowym datkiem bardzo dziękujemy.

Tatiana Pogorzelska i Magdalena Zdrodowska