IX Otwarta Wojewódzka Licealiada Strzelecka z broni pneumatycznej „Złota tarcza”

W dniu 8 listopada 2019 roku w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku odbyła się już czwarta edycja  Wojewódzkiej Licealiady strzeleckiej z broni pneumatycznej „Złota Tarcza”. Celem przedsięwzięcia było zweryfikowanie  umiejętności strzeleckich zawodników, jak również doskonalenie i kształtowanie cech behawioralnych i osobowościowych, jakich z pewnością wymaga uczestnictwo w tego rodzaju zawodach. Emocjonujące zmagania sportowe to sprawdzian nie tylko techniki strzeleckiej i celności, ale także  opanowania koordynacji wzrokowo-ruchowej, siły i synchronizacji ruchów, właściwej postawy strzeleckiej czy  koncentracji.

                    Zawody zorganizował V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku oraz Uczniowski Klub Sportowy „Victoria” . Przebieg imprezy potwierdził starą prawdę, iż element rywalizacji zawsze podnosi poziom emocji.  Uczniowskie reprezentacje siedmiu szkół z województwa podlaskiego oraz ze startującej gościnnie Sportowej Szkoły Rezerwy Olimpijskiej nr 1 w Grodnie dostarczyły wszystkim obserwatorom wielu sportowych wrażeń i doznań. Utwierdziły także  organizatorów w przekonaniu o „celowości” tego strzeleckiego przedsięwzięcia.

Wojewódzką Licealiadę Strzelecką z Broni Pneumatycznej Patronatem  Honorowym objęli: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Minister Obrony Narodowej za pośrednictwem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

Strzelectwo, rzecz jasna,  rozwija także cechy motoryczne i fizyczne: kształtuje siłę poszczególnych partii mięśni (brzucha, kręgosłupa, ramion i obręczy barkowej, nóg i pasa biodrowego, nadgarstka). Warto uświadomić sobie, że ta dyscyplina sportowa, wciąż nie dość doceniana i promowana, wymaga od młodych ludzi wielogodzinnych treningów celem doskonałego wyćwiczenia i zsynchronizowania szczegółowych umiejętności. Na oddanie strzału składają się wszystkie opanowane przez zawodników zdolności: prawidłowego trzymania broni, płynnego ściągania języczka spustowego, niezmiennej odległości oczu od szczerbiny, koncentracji na wybranych przyrządach celowniczych i wreszcie szybkiego  celowania
w ograniczonym czasie. 

Wszystkie wyliczone wyżej elementy starało się zaprezentować w najlepszym wydaniu aż dziewięćdziesięciu  trzech uczestników tegorocznych zmagań  „Złotej Tarczy”. Każda szkoła reprezentowana była przez 3-osobowe zespoły (chłopięce i dziewczęce). Uczniowie rywalizowali na kilku etapach konkursu. Najpierw rozegrana została podstawowa konkurencja Kpn 30 – w czasie 35 minut zawodnicy oddali w pozycji stojącej 30 strzałów z odległości 10 metrów.  Po tych czasochłonnych eliminacjach odbył się finał australijski, do którego zakwalifikowanych zostało tylko 8 najlepszych zawodników. Finał australijski polegał na oddawaniu kolejnych strzałów przez wszystkich uczestników jednocześnie. Po każdym strzale sędziowie sprawdzali rezultaty. Zawodnik z najgorszym wynikiem odpadał z finału. Konkurencja trwała do momentu wyłonienia zwycięzcy – Anastazja Golubiewa z Grodna, która wygrał w pięknym stylu, kończąc ,,siódemką”. Drugie miejsce zajęła Emilia Nartowicz z VLO w Białymstoku, zaś brąz zdobył Marcin Zaniewski z Grodna.

Oto całościowe podsumowanie wyników:

Wyniki zespołowe – drużyny chłopięce:

I miejsce – SDJSzORnr1 w Grodnie ;

II miejsce – VLO w Białymstoku (Kamil Tyborowski, Adam Korolczuk, Jakub Szumarski);

III miejsce – IV LO w Białymstoku;

Wyniki zespołowe – drużyny dziewczęce:

I miejsce – V LO w Białymstoku (Emili Nartowicz, Aleksandra Workun, Ewa Tułanowska)

II miejsce – Sportowa Szkoła w Grodnie ;

III miejsce – IV LO w Białymstoku.

 

Klasyfikacja indywidualna chłopców:

I miejsce – Kamil Tyborowski – VLO w Białymstoku

II miejsce – Marcin Zaniewski –  Grodno

III miejsce – Aleksanrd Baev – Grodno

Klasyfikacja indywidualna dziewcząt:

I miejsce – Tatiana Jurczyk -Grodno

II miejsce – Swetlana Stoilik – Grodno

III miejsce – Paulina Bezubik – ZSTi O w Białymstoku

Wyniki:                    

https://victoria.bialystok.pl/tarcza-2019/print/?fbclid=IwAR2nFin0puQdeTjekh3ncKMD-USaxybVOJB0AoddvAERa8IRq42yrZD4Ook
TM