Noc Bibliotek w Książnicy Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza
9 czerwca 2018 r. na Noc Bibliotek. Hasłem tegorocznej akcji jest „RzeczpospoCzyta”.

W tym roku Noc Bibliotek rozpoczynamy o 17.30 w Galerii Parter, wernisażem wystawy prac rysownika Tomasza Brańskiego.

O godz. 18.15 na parterze w budynku głównym Książnicy Podlaskiej odbędzie się kiermasz książek za 1 zł. Wśród ok. 2700 publikacji każdy znajdzie coś dla siebie, a cały dochód przeznaczony zostanie na zakup książek do Filii nr 10, mieszczącej się w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym.

Będą też atrakcje, przygotowane z myślą o młodszych Czytelnikach. Już o godz. 18.00 w sali „Książniczka” (II piętro) otwarty zostanie „Pokój gier”, gdzie dzieci pod opieką bibliotekarzy, będą mogły uwolnić swoją twórczą energię malując oraz grając w gry planszowe.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też przygotowaliśmy spotkanie pod hasłem „O nich wiedzieć warto – poznajemy sylwetki słynnych Polaków” (warsztaty odpowiednie dla dzieci w wieku 6–12 lat), którego celem jest przybliżenie postaci znanych i cenionych Polaków – przedstawicieli różnych dziedzin nauki, kultury, sportu. Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję dowiedzieć się m.in. jakiego sprzętu do obserwacji gwiazd używał Mikołaj Kopernik, czym w pracy zajmowała się Maria Skłodowska-Curie, ile lat miał Kamil Stoch, gdy zaczął skakać. Zajęcia rozpoczną się o godz. 18.00 w audytorium na VI piętrze.

Tym spośród młodych Czytelników, których fascynują nowe technologie, polecamy zajęcia pod hasłem „Kodowanie w bibliotece”. To nauka podstaw programowania, podana w atrakcyjnej formie, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych pomocy edukacyjnych, takich jak robot Photon czy gra „Scottie Go!” umożliwiająca prowadzenie zajęć bez komputera, za to z tabletami, w formie zabawy i z elementami rywalizacji. Zajęcia przeprowadzone zostaną w dwunastoosobowych grupach, w trzech turach: o godz. 19.00 (6–10 lat), 19.40 (6–10 lat) oraz 20.20 (10–12 lat). Zapisy na warsztaty z podstaw programowania przyjmujemy w dniach 25.05 – 8.06, w godz. 8.00 – 15.00 pod nr tel. 85–67–67–241. Zajęcia odbędą się w auli na VI piętrze.

Mamy też dobrą wiadomość dla wszystkich zapominalskich – jeśli przegapiliście termin zwrotu wypożyczonej w Książnicy Podlaskiej książki, w dniach 9–16 czerwca 2018 r. zwrócicie ją bez konieczności zapłacenia kary.

Noc Bibliotek świętujemy nie tylko w budynku głównym Książnicy Podlaskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, ale też w części naszych filii.

  • W Filii nr 3 przy ul. Ciepłej 15, pracownicy Filii nr 1 oraz Filii nr 3 wspólnie przeprowadzą zajęcia dla młodych Czytelników w dwóch grupach wiekowych.

Grupa I: dzieci w wieku 6-9 lat, godz. 15:30-17:30

Program: Rebus z Piłsudskim, Bajki na żywo, Pudełko z niespodzianką, Teatrzyk kamishibai.

Grupa II: dzieci w wieku 10-12 lat, godz. 18:00-20:00

Program: Gawędy przy ognisku – niekończące się historie, W labiryncie książek – mini-gra biblioteczna.

Dodatkowe atrakcje: gry planszowe i PS4, zajęcia plastyczne, zagadki i kalambury.

Zapisy osobiście w siedzibie Filii nr 3 – ul. Ciepła 15 lub pod nr telefonu 85 67-61-450.

  • Pracownicy Filii nr 4 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 4 zapraszają 9 czerwca wszystkich zainteresowanych na blok zajęć pt. „RzeczpospoCzyta”.

W programie:

– multimedialna prezentacja, poświęcona wystąpieniom i odezwom do narodu wygłaszanym przez Józefa Piłsudskiego (prezentacja będzie odtwarzana przez cały dzień);

– 16.00 – 17.00 warsztaty historyczno-plastyczne pt. „Czyje to wąsy?” dla najmłodszych Czytelników i ich rodziców, podczas których uczestnicy wysłuchają krótkiej prelekcji na temat Marszałka Piłsudskiego, a następnie poszukają jego wąsów J

– 17.00 – 18.00 Wielki Test Pieśni patriotycznych, który zweryfikuje naszą znajomość najważniejszych polskich pieśni narodowych.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 85 67–92–141

  • Pracownicy Filii nr 7 przy ul. Zielonogórskiej 2 zapraszają 9 czerwca o godz. 16.00 na Noc w bibliotece z Kajkiem i Kokoszem (zajęcia dla dzieci w wieku 8–12 lat). To szansa by poznać historię polskiego komiksu, zbudować machinę latającą, zdobyć słoiczki z maścią latania i tytuł Mistrza Szkoły Latania.

Zajęciom towarzyszyć będzie wystawka „Historie z dymkiem”- pierwsze kultowe wydania komiksów z PRL-u.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 85 66-17-442.

  • Ofertę skierowaną do starszych Czytelników przygotowali pracownicy Filiinr 9 przy ul. Gajowej 73. Będzie to wieczór poetycko-satyryczny inspirowany programem „Walka Postu z Karnawałem” Jacka Kaczmarskiego.

Wyrecytowane i zaśpiewane zostaną utwory legendarnego „Barda Solidarności” i nie tylko…

Zapraszamy 9 czerwca o godz. 18:00.
Szczegółowe informacje pod nr tel. 85 65-32-437

 

  • Noc Bibliotek w Filii nr 13 przy ul. Broniewskiego 4, rozpocznie się o godz. 16.00. Pracownicy biblioteki przygotowali mnóstwo atrakcji dla młodszych Czytelników.

W programie:

– głośne czytanie horrorów dla dzieci;

– wspólna zabawa inspirowana książką „Tajemnica biblioteki” z serii „Biuro Detektywa Lassego i Mai” M. Widmarka;

– słuchanie audiobooka „W pewnym teatrze lalek” Lidii Miś;

– tworzenie prac plastycznych za pomocą farb fluorescencyjnych;

– gry i zabawy, w tym szukanie ukrytego skarbu;

– odpoczynek w strefie relaksu.

Planowane zakończenie imprezy – godz. 20.00.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 85 65-13–298

 

Noc Bibliotek – 9 czerwca 2018 r. Czekamy na Was!

WSTĘP WOLNY