„Więcej niż tańczące parabole“ – taneczny projekt edukacyjny

Od poniedziałku 14 września uczniowie naszej szkoły biorą udział w tanecznym projekcie edukacyjnym „Więcej niż tańczące spotkania z tancem [640x480]parabole”. Projekt realizowany jest

przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca od 2011 w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Myśl w ruchu”, którego celem jest rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży miasta Białegostoku zainteresowania tańcem, które ma pomóc w stawaniu się aktywnym i świadomym odbiorcą sztuki tańca. Jest to jedyny taki projekt w regionie.

 

Na naszych spotkaniach dowiesz się jak ciekawą i różnorodną dziedziną sztuki jest taniec. Hip hop, taniec współczesny, taniec jazzowy, balet i tzw. taniec charakterystyczny to formy tańca, na których skupimy się najbardziej.

 

Nie musisz być tancerzem od urodzenia, nie musisz nawet umieć tańczyć… Wystarczy, że masz ciekawość w sobie i chcesz przyjrzeć się tańcowi z różnych stron poprzez:

  • doświadczenie – weź udział w zajęciach praktycznych;
  • teorię – uczestnicz w zajęciach teoretycznych i pojedź z nami na spektakle taneczne do Warszawy;
  • działania na styku różnych form sztuki – poćwiczyć swoje umiejętności fotograficzne, muzyczne czy plastyczne z nami – także na to znajdziemy miejsce.

Zapraszamy do rozwijania swoich umiejętności i kreatywności. Może odkryjesz swoją nową pasję, a my Ci w tym trochę pomożemy.

 

Projekt składa się z 3 etapów:

 

I etap

Spotkamy się z Wami na lekcjach w szkole. Wprowadzimy was w temat, opowiemy o tańcu podczas godzin wychowawczych i lekcji wiedzy o kulturze.

 

II etap

Osoby chętne wezmą udział w warsztatach z 5 różnych stylów tańca: hip hop, taniec współczesny, taniec jazzowy, balet i tzw. taniec charakterystyczny. Specjalnie dla Was zajęcia poprowadzą wybitni artyści i pedagodzy tańca.

Uwaga! Warsztaty odbywać się będą w V LO po lekcjach.

 

Harmonogram:opisy zajec i harmonogram [800x600]

24.09 (czwartek)

– t. współczesny (gr. I) 14:30 – 16:30

– hip hop (gr. II) 14:30 – 16:30

– t. współczesny (gr. III) 16:30 – 18:30

 

25.09 (piatek)

– t. współczesny (gr. II) 14:30 – 16:30

– hip hop (gr. III) 14:30 – 16:30

 

28.09 (poniedziałek)

– balet (gr. III) 14:30 – 15:30

– balet (gr.II) 15:45 – 16:45

– balet (gr.I) 17:00 – 18:00

 

29.09 (wtorek)

– hip hop (gr. I) 14:30 – 16:30

– t. charakterystyczny (gr. II) 14:30 – 16:30

– t. jazzowy (gr. III) 14:30 16:30

 

30.09 (środa)

– t. charakterystyczny (gr. I) 14:30 – 16:30

– t. jazzowy (gr II) 14:30 – 16:30

 

01.10 (czwartek)

– t. charakterystyczny (gr. III) 14:30 – 16:30

– t. jazzowy (gr. I) 14:30 – 16:30

 

III etap

Zaprosimy 30 osób do realizacji mini spektaklu tanecznego z profesjonalnymi muzykami. Osoby te pojadą z nami również na spektakle taneczne do Warszawy (ZA FREE).

 

09.10-20.11.2015 – Zajęcia praktyczne w jednej grupie, przygotowania i realizacja spektaklu tanecznego z profesjonalnymi muzykami

04.10.2015 – Don Kichot, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa (wspólny wyjazd – ZA FREE)

30.10.2015 – Musical METRO, Studio Buffo, Warszawa (wspólny wyjazd – ZA FREE)

11.2015 – Karnawał Zwierząt, Białostocki Teatr Lalek, Białystok

 

20.11.2015

Wernisaż wystawy zdjęć z projektu w V LO

 

21.11.2015

Pokaz pracy powarsztatowej z muzyką na żywo w studio Danceoffnia (wstęp wolny).

 

Techniki i style tańca, z którymi chcemy was bliżej zapoznać, to:

 

HIP HOP

Uliczno-klubowy taniec o ustalonych podstawach (foundation), który charakteryzuje się dużą dowolnością i wielokierunkowością. W tym stylu liczy się oryginalność, różnicowanie poziomów, kontrastowanie ruchów, ale przede wszystkim zabawa. To właśnie ona w połączeniu z muzyką niesie po parkiecie i daje tak zwany „feeling” i „groove”.

 

Instruktorki:

Anna Sawicka

Instruktorka i choreograf Kolor Konkret Crew (zobacz na YouTube).

Magdalena Surwiłło (Surwi)

Jedna z najlepszych tancerek Hip Hop i Locking w Polsce (zobacz na YouTube).

 

TANIEC WSPÓŁCZESNY

Taniec współczesny zaczął kształtować się na przełomie XIX i XX wieku jako odłam baletu. Odchodzono w nim od sztywnych reguł tańca klasycznego.

Jest bardzo luźną formą tańca, to znaczy, że nie ma ograniczeń tak, jak w balecie, co do ustawienia ciała – tutaj tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, naturalny pęd ciała, swingi itp.

 

Instruktorki:

Ewa Hubar

Performerka, tancerka i choreograf. Skończyła Akademie for Musik, Dans&Teater w Kopenhadze na kierunku Teatr Tańca. Była stypendystką Alternatywnej Akademii Tańca w Starym Browarze w Poznaniu w 2014 roku.

Anna Królica

Krytyczka, historyczka i kuratorka tańca. Autorka pierwszej książki o najnowszej historii tańca współczesnego w Polsce – „Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu”.

 

TANIEC JAZZOWY

Taniec jazzowy jest najbardziej amerykańskim ze wszystkich tańców. Powstał z połączenia kultury „białej” i „czarnej” i kształtował się przez niemal dwa wieki. Współcześnie jazz dance ma wiele odmian, przy czym nieodłącznie kojarzony jest z musicalem, energicznymi tancerkami, żywiołową muzyką, dynamicznym i efektownym ruchem.

 

Instruktorki:

Karolina Garbacik

Choreograf, pedagog tańca. Zrealizowała kilkadziesiąt spektakli tanecznych i krótkich form. Spektakle z jej choreografią, np. „Mikrokosmos. Kompozycje”, zdobywają laury na międzynarodowych przeglądach m.in. Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Sztuki w Szanghaju.

Klaudia Nierodzik

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina na kierunku Choreografia i Teoria Tańca. Zaczynała od modnego w latach 90’ disco dance, przeszła przez warsztat hip hop. Swoje miejsce znalazła w tańcu jazzowym.

 

BALET

Balet klasyczny to technika tańca, której początki sięgają XVI wieku. Jest symbolem piękna, ładu i wysokiej klasy.

 

Instruktorzy:

Joanna Brych

Teoretyk tańca, związana z Polskim Baletem Narodowym. Organizatorka spotkań „Gwiazdy Polskiego Baletu”,  twórca projektu dla dzieci i młodzieży pt. „ Mała Terpsychora”. Autorka tekstów o tańcu w tygodniku „Polityka”.

 

Eduard Bablidze (współprowadzenie zajęć – Ana Kipshidze, solistka Polskiego Baletu Narodowego)

Artysta baletu, pedagog, choreograf, juror, impresario, tancerz Polskiego Baletu Narodowego. Od 2008 roku występuje na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

 

TANIEC CHARAKTERYSTYCZNY

Jest to stylizacja taneczna charakterystycznych cech różnych narodowości lub grup społecznych, jak taniec: flamenco, orientalny, marynarski, góralski, cygański lub chiński.

 

Instruktorki:

Radosława Bogusławska

Tancerka, instruktor tańca, choreograf, sędzia tańca sportowego, projektantka kostiumów. Gwiazda polskiej sceny tańca orientalnego. Wielokrotna medalistka, utytułowana na prestiżowych międzynarodowych konkursach, uwielbiana przez publiczność. Należy do ścisłej czołówki gwiazd tańca cygańskiego w Polsce.

Elżbieta Ożlańska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Pedagogiki i Psychologii, specjalizacje o kierunku Taniec Ludowy zdobyła na Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie:

https://www.facebook.com/tanczace.parabole?fref=ts

http://danceoffnia.pl/index.php?page=aktualnosci&sekcja=wiadomosc&id=573