V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
W budynku szkoły korytarze, schody i balustrady schodów są zgodne z prawem budowlanym. Placówka jest budynkiem dwukondygnacyjnym nie ma wind ani podjazdów, które umożliwiałyby osobom niepełnosprawnym przedostanie się na wyższe kondygnacje. Na parterze budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Na miejscu wyburzonej sali gimnastycznej wybudowana została sala gimnastyczna wraz z zapleczem, jako jednokondygnacyjny obiekt powiązany funkcjonalnie
z istniejącym budynkiem szkolnym poprzez łącznik komunikacyjny. Na zapleczu zlokalizowano pomieszczenia do dydaktyki i rekreacji w ramach prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej, pomieszczenia socjalne, techniczne oraz m.in. toaleta dla osób niepełnosprawnych.
W budynku szkoły nie ma zamontowanych platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych. Od strony wschodniej w/w sali gimnastycznej znajduje się wejście wraz z dostępem dla osób niepełnosprawnych przez pochylnię dla osób niepełnosprawnych.
Na terenie placówki po prawej i lewej stronie budynku są parkingi z wyznaczonymi miejscami postojowymi dla pojazdów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej
i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości itp., a tym samym także do budynku V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku. Warunkiem wejścia na teren budynku z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia do placówki z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
Na terenie V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
Strona internetowa szkoły jest częściowo dostępna cyfrowo.
© 2025 Powered by V LO